vytluk-CZ6597-vymoly-rozhledova-zavada-1

Monitorovat stav silnic lze několika způsoby. Jeden z nich počítá s využitím radiace

Chtějí-li silničáři preventivně zkontrolovat stav silnice, musejí do vozovky zpravidla navrtat sondy. A to je spojeno s nutností silnici uzavřít. Ruští vědci ale přišli s převratným objevem. Stav silnic budou kontrolovat neinvazivně pomocí radiace. To znamená konec uzavírkám či omezením.

Radiace použitá jinak

Systém, který Rusové nazývají KONDOR, funguje na dvou principech. Mikrovlny odhalí strukturu povrchu cesty. Pomocí radiace pak bude možné zjistit, zda se ve struktuře vozovky nenacházejí nějaké nežádoucí příměsi či zda je hustota materiálu odpovídající. Podobně, jako je zdravotnický rentgen schopný odhalit zlomenou či naštípnutou kost, dokáže KONDOR odhalit skrytá „zranění“, která při každodenním provozu utrpí vozovka.

Snadná lokalizace pomocí GPS

KONDOR představuje mimořádně praktický systém. Je schopný pracovat z jedoucího vozidla, a to až do rychlosti 80 km/h. Díky speciálnímu software je schopný zanášet údaje do digitálních map. Výstupem jeho práce tak bude jakási mapa neutěšených úseků cest, které se sice aktuálně mohou zdát v dobrém stavu. Za několik měsíců se na nich ale v důsledku prasklin v podloží a jiných defektů s velkou pravděpodobností objeví výmoly.

Výzkum pod taktovkou Rosatomu

Systém označovaný jako KONDOR vyvinuli vědci z Vědeckoanalytického ústavu technické fyziky a automatizace (NIITFA), který je součástí státního jaderného koncernu Rosatom. Hlavním účelem NIITFA je nacházet inovativní využití radiačního záření v netradičních oblastech. V minulosti vědci z NIITFA na příklad radiačně ošetřovali vzácné výtisky knih. Zkušenosti ale mají také z mnoha dalších netradičních oblastí, např. z kosmetiky.

Není KONDOR jako KONDOR

Těžko říct, čím se při tvorbě názvu pro unikátní systém vědci inspirovali. Možná jde jen o kombinaci slov KONtrola DORog (kontrola cest). Možná jim ale byl inspirací známý dravý pták. I on má totiž mimořádně ostré – snad až rentgenové – vidění, pomocí kterého odhalí i to, co by se komukoliv jinému mohlo zdát neviditelné. Věděli jste, že dokáže kondor až z kilometrové výšky zaznamenat malé zvíře?

V Čechách monitorujeme stav cest pomocí aplikace

Pokud jde o inovace v oblasti monitorování stavu cest, v Čechách rozhodně nezaostáváme. Díky unikátnímu projektu Výmoly.cz vytváříme mapy problematických úseků. Projekt stojí na řidičích, kteří aktivně prostřednictvím webu a mobilních aplikací upozorňují na neutěšené úseky silnic v České republice i v zahraničí. Na Výmoly.cz se dozvíte o konkrétních místech, ve kterých je nutná zvýšená opatrnost. Především je ale naší snahou poskytovat aktuální data přímo správcům silnic, kteří pak mohou na situaci hbitěji reagovat a problematické úseky opravovat. Těší nás, že je téměř polovina všech výtluků, které motoristé od spuštění projektu nahlásili, již opravená.