Inteligentní kolo upozorní cyklistu na výmoly

Zajímavou inovaci představila automobilka Ford při prezentaci svého nového cyklistického kola MoDe:Flex. Inteligentní kolo Ford umí ve spojení s Apple Watch upozornit cyklistu na výmoly, ke kterým se při jízdě blíží.

Ford již pro cyklisty v minulosti vyvinul 2 modely, které se pyšní svou skladností, zabudovaným motorem s baterií a zejména svými inteligentními systémy. Funkce „no sweat“ (bez pocení) dokáže s pomocí aplikace pro chytré telefony spočítat, jak moc bude potřeba šlapat do pedálů kola, abyste se do cíle dostali bez velkého fyzického zatížení a tedy bez pocení. Jedete-li na kole například do práce, tuto funkci jistě více než oceníte. Aplikace vás navíc dokáže informovat o vývoji počasí nebo aktuálních podmínkách provozu na vaší trase.

Kolo detekující výmoly

Co nás však v redakci Výmoly.cz (nečekaně) zaujalo nejvíce, je detekce výtluků na silnici před vámi. Ford říká, že cyklistu informuje o výtlucích za pomoci Apple Watch, které vás na přítomnost nerovností na silnici upozorní pomocí vibrací v řídítkách. Bohužel ale společnost neuvedla, jakým způsobem systém přesně funguje a jak k detekci výmolů dochází. Možností, které připadají v úvahu je jistě více, jako nejpravděpodobnější se jeví skenování vozovky před cyklistou. Na prozrazení detailů si však zřejmě budeme muset počkat. Celý projekt je prozatím ve fázi vývoje.

A že zrovna nevlastníte kolo, které by vás samo na výmoly na vaší trase upozornilo? Upozorněte na výmoly, které po cestě potkáte, vy sami. Prostřednictvím www.vymoly.cz to jde snadno.

Zdroj: Theverge.com