nejhorsi-dira

Startuje anketa Nejhorší díra republiky 2017

Výmoly.cz a nadace pojišťovny Generali vyhlašují pod záštitou BESIP 7. ročník motoristické ankety Nejhorší díra republiky. Hlasovat pro nejhorší výtluk na českých silnicích na www.vymoly.cz je možné až do 31. července 2017. Prostřednictvím mobilních aplikací a portálu Výmoly.cz pomáhají motoristé silničářům monitorovat stav českých silnic. Upozorňují na výtluky či celé úseky, které je po zimě potřeba opravit. Data putují přímo k odpovědným silničářům. Díky jejich aktivnímu přístupu se dosud podařilo opravit téměř polovinu z více než 6 500 nahlášených výtluků. V minulém roce jich bylo nejvíce opraveno v Praze, která se tak stala držitelem symbolického ocenění nadace pojišťovny Generali – Nejaktivnější kraj. Motoristé mohou kromě výmolů upozorňovat také na nepřehledné železniční přejezdy a nebezpečná místa na silnicích.

Ministerstvo dopravy, jehož oddělení BESIP podpořilo projekt záštitou, má i letos na opravy silnic připravené finanční zdroje. „V roce 2017 budeme opět velmi intenzivně stavět a opravovat dálniční a silniční síť. Uvědomujeme si, že dopravní omezení jsou pro řidiče nepříjemná a vyžadují jejich trpělivost… V roce 2015 jsme na dálnicích a I. třídách opravili 545 km, v roce 2016 to bylo 605 km a letos opět plánujeme opravit více než 600 km těchto státních silnic. Navíc na zimou zdevastované krajské silnice dáme i letos tři miliardy a pomůžeme s opravami stovek kilometrů komunikací II. a III. tříd,“ popisuje opravy ministr dopravy Dan Ťok.

ŠKODY NA VOZIDLECH

Pojišťovna Generali řeší ročně stovky škod na motorových vozidlech, které vzniknou v důsledku silničních výtluků. „Průměrná škoda na vozidle se v takovém případě pohybuje kolem čtyřiceti tisíc korun,“ upřesňuje tiskový mluvčí pojišťovny Generali Jiří Cívka. „Podtrženo a sečteno, každý rok nám motoristé nahlásí škody v řádech miliónů korun, které mají nějakou spojitost s výmoly na silnicích,“ doplňuje Jiří Cívka.

„Téměř polovina všech výtluků, které motoristé od spuštění portálu Výmoly.cz nahlásili, je k dnešnímu dni opravena,“ komentuje opravy Petr Čaník z Výmoly.cz. To je podle něj nejlepší vizitka funkčnosti projektu. „Jen od začátku letošního roku přidali motoristé na 300 nových úseků, které budou potřebovat opravu. Další stovky lze po letošní vydatné zimě očekávat,“ doplňuje Petr Čaník.

Právě spolupráce se silničáři, nikoli útoky na jejich práci, patří mezi hlavní cíle projektu. „Na Výmoly.cz máme od správců cest vesměs pozitivní reakce. Velice si vážíme toho, že projekt berou vážně a těší nás, že je pro ně přínosem,“ říká Jiří Cívka, tiskový mluvčí pojišťovny Generali.

„Na projektu oceňujeme komunikaci mezi řidiči a silničáři, která zrychluje opravu poničených silnic. Na podobném principu funguje i projekt tisíců dobrovolných Dopravních zpravodajů Zelené vlny, kteří pomáhají aktuálnosti našeho dopravního zpravodajství,“ vysvětluje Jan Říha, vedoucí Zelené vlny Radiožurnálu, která je mediálním partnerem projektu Výmoly.cz.

VÝMOLY.CZ BUDOU UPOZORŇOVAT I NA NEBEZPEČNÉ ÚSEKY

Výmoly.cz obohatí i letos několik novinek. Responzivní web a nové verze mobilních aplikací. Motoristé budou moci kromě výtluků upozorňovat také na nepřehledné železniční přejezdy a především na nebezpečné silniční úseky. Těmi nejhoršími z pohledu řidičů se budou následně zabývat odborníci na bezpečnost silničního provozu. Návrh řešení prvního takového místa bude představen již 16. března na Dopravní konferenci BESIP a Fondu zábrany škod v Ostravě.

Obce mohou na své internetové stránky pomocí jednoduchého odkazu umístit mapu obce napojenou na data projektu Výmoly.cz. Obyvatelům i veřejné správě tak mohou nabídnout nový komunikační kanál, jehož prostřednictvím mohou monitorovat stav silnic v obci a jejím okolí.

LETOŠNÍ FAVORITÉ

A největší letošní favorité a favoritky, tedy výmoly, výtluky a díry nominované řidiči do soutěže o Nejhorší díru republiky? Staří dobří známí. O třetí prvenství bude jistě usilovat úsek ulice U Seřadiště na Praze 10, který anketu v minulosti vyhrál již dvakrát. Jeho opravu však dlouhodobě brzdí majetkoprávní vztahy.

OCENĚNÍ

Projekt Výmoly.cz vyhrál Grand Prix Internet Effectiveness Award, získal čtyři ocenění v rámci České ceny za PR. Dále se umístil na shortlistu European Digital Communication Awards v kategorii Inovace roku, nechyběl na shortlistu European Excellence Awards či SABRE Awards EMEA.

Uložit